ZMIANY KADROWE

Niestety od września nie pracuje z nami pani Joanna Wojtarowicz. Szkoda… bo była to bardzo sympatyczna młoda nauczycielka. Ale na jej miejsce została przyjęta pani Justyna Szczepanik - Haluch. Pracowała już u nas w przedszkolu z naszymi Motylkami. Mimo że była tylko na zastępstwie, szybko pozyskała sobie sympatię zarówno dzieci jak i rodziców.

WARSZTATY EKOLOGICZNE "KAROLEK JAWOREK – SOWY POLSKI"

Ten rok szkolny rozpoczęliśmy od ornitologicznego akcentu. W starszych grupach odbyły się warsztaty pt. „Sowy Polski”. Głównym celem projektu było przeprowadzenie kompleksowych działań edukacyjnych na temat sów i ich ochrony. Sowy są grupą ptaków słabo poznaną, zwłaszcza ze względu na swój nocny i skryty tryb życia. Do dnia dzisiejszego są często tępione i prześladowane przez człowieka. Ciągła presja ze strony człowieka, który nierzadko ogranicza ich miejsca bytowania w swoim sąsiedztwie, zmniejszając liczebność tych ptaków. Wynika to często, z powodu braku wiedzy o pożytecznym oddziaływaniu tej grupy ptaków na otoczenie. To spotkanie połączyło wiedzę specjalistyczną na temat biologii i ekologii sów z ciekawymi metodami i technikami nauczania, wykorzystywanymi w czasie bezpłatnych warsztatów dla przedszkolaków.

ROBIMY ZAPASY NA ZIMĘ

Nasze starszaki rozpoczęły rok w przedszkolu od zapasów na zimę. Już we wrześniu Motylki ostro wzięły się do pracy i gromadziły w sali duże ilości przeróżnych owoców. Z małą pomocą Pani Iwonki i Danusi przygotowały przepyszne kompoty z jabłek i śliwek. Przedszkolaki pilnowały, aby proporcje składników były zachowane i aby wszystko zgadzało się z przepisem. Uważnie liczyły łyżeczki cukru by nie przesłodzić. Przetwory wyszły wyśmienite, a chyba każdy maluch wie, że nie ma nic wspanialszego niż kubek ciepłego kompotu z soczystych, pachnących jabłek w zimowe popołudnie.

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

Z myślą o nowoprzybyłych dzieciach i jak nakazuje tradycja przedszkola w dniu Edukacji Narodowej odbyła się uroczystość Pasowania na Przedszkolaka. Pani dyrektor za pomocą „czarodziejskiej niezapominajki” pasowała naszych małych drogich milusińskich, włączając ich tym samym do grona „niezapominajek”. Dzieci otrzymały dyplomy ślubowania i od tego momentu stały się prawdziwymi przedszkolakami. Następnie starszaki z grupy Motylków zaprezentowały swój krótki występ. Na koniec odśpiewano hymn przedszkola.

ZBIERAMY ZAKRĘTKI NA SZCZYTNY CEL

Nasze przedszkole uwrażliwia swych wychowanków na potrzeby słabszych. Dlatego w tym roku przyłączamy się do wielkiej akcji zbierania plastikowych zakrętek. Jest to program Fundacji Nauka i Kultura pt. „Zakrętki- info pomagamy nie tylko przyrodzie….” Prowadzona przez wolontariuszy i studentów z całej Polski. Celem tego przedsięwzięcia jest uświadomienie wszystkim, iż poprzez mały czyn, jakim jest zbieranie nakrętek, można zarazem pomóc przyrodzie oraz poprawić życie niepełnosprawnych dzieci. Zebrane zakrętki typu PET z napojów, zostaną sprzedane, jako surowiec do firm recyklingowych. Pieniądze uzyskane w tym procesie przeznaczone zostaną na zakup wózków inwalidzkich dla niepełnosprawnych dzieci oraz programy edukacyjne związane z ochroną środowiska.

SPOTKANIE Z ENIONKIEM

W październiku odbyło się spotkanie z ENIONKIEM, tzn. z Panią z Zakładu Energetycznego ENION, która przestrzegała dzieci przed niebezpiecznymi sytuacjami. Prąd jest nam na co dzień bardzo potrzebny, do pracy do nauki i do zabawy. Jednak często stanowi ogromne zagrożenie dla człowieka a zwłaszcza dla małych dzieci. Dlatego tak ważna jest profilaktyka w zapobieganiu takich sytuacji. Nasze dzieci poszerzają swoją wiedze na temat bezpieczeństwa i co roku stają się coraz bardziej przezorniejszymi przedszkolakami.

PROGRAM EKOLOGICZNY „KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY”

Nasze dzieci chętnie biorą udział w akcjach ekologicznych, dlatego dołączyliśmy do programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, największej tego typu imprezie dla przedszkolaków. Organizatorzy tego przedsięwzięcia to Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, Firma Tymbark i marka Kubuś. Celem akcji jest promocja postaw ekologicznych wśród przedszkolaków oraz uczenie dzieci szacunku i troski o środowisko naturalne. W ramach akcji przedszkole otrzyma materiały edukacyjne, pomocne w przeprowadzaniu zajęć ekologicznych. Dzięki temu dzieci dowiedzą się czym jest energia, jak powstaje i do czego może służyć. Poznają także sposoby pozyskiwania energii przyjaznej środowisku i nauczą się, jak oszczędzać energię w codziennym życiu. Będą również działania praktyczne sprawdzające zdobytą wiedze teoretyczną. Program cieszy się wielką popularnością. W tym roku organizatorzy planują, że weźmie w niej udział prawie 4 tysiące przedszkoli. Po zrealizowaniu programu nasza placówka otrzyma Certyfikat wraz z upominkami edukacyjnymi dla dzieci.

WSPÓŁPRACA Z XXI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM

Nasze przedszkole nawiązało współprace z Ligą Ochrony Narodowej. W ramach tej współpracy w październiku w grupie Motylków, odbyły się warsztaty edukacyjne na temat przygotowań zwierząt do zimy. Prowadziły je uczennice z XXI LO. Dzieciom bardzo przypadła do gustu taka odmiana. Goście zaprezentowali ciekawe rozwiązania edukacyjne i oryginalne formy działalności, co zaowocowało tym, że te spotkania na długo zostaną w pamięci przedszkolaków.

UROCZYSTE OBCHODY 92 ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

W tym roku szkolnym większy nacisk będziemy kładli na wzbudzanie patriotycznych wartości wśród naszych przedszkolaków. Jednym z najważniejszych zadań wychowania , wspólnym dla wszystkich zajęć edukacyjnych, jest tworzenie klimatu miłości do Ojczyzny. O ojczyźnie należy mówić z ogromną wrażliwością i głęboką mądrością, gdyż dla każdego człowieka powinna być dobrem i wartością. Z nauką patriotyzmu dziecko powinno spotykać się w rodzinie oraz w szkole lub w przedszkolu. Te miejsca powinny być źródłem norm wartości kształtujących postawy młodego człowieka. Dlatego jak co roku, wspólnie obchodziliśmy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość odbyła się we wtorek 9 listopada. Dzieci ze starszej grupy Smoków, przygotowały dla swoich młodszych kolegów montaż słowno- muzyczny. Na początku z wielkim skupieniem odśpiewano hymn Polski, a następnie zaprezentowano wiersze oraz pieśni patriotyczne. W dobie panującego kryzysu wartości coraz częściej wspomina się o konieczności tworzenia kultury pozytywnych wzorów już od najmłodszych lat. Nasze przedszkole zgadza się z tą myślą i chce wychowywać dzieci, które w przyszłości staną się świadomymi obywatelami.

KONKURS RODZINNY "PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA"

Pierwszy konkurs rodzinny w tym roku pt. "Piękna nasza Polska cała" był poświęcony naszej ojczyźnie. Tym razem dzieci wraz z rodzicami miały własnoręcznie wykonać album o Polsce. Do wykonania albumu można było wykorzystać zdjęcia, widokówki, kolorowe rysunki ukazujące piękno naszego kraju. Jak zwykle nasze przedszkolaki nie zawiodły i pokazały, jaki potencjał twórczy w nich drzemie. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 9 listopada. Oto wyniki:

I miejsce

Nina Tabor
Zygmunt Krzyżanowski
Ignacy Kruszewski

II miejsce

Magdalena Stawowczyk
Aleksander Pantopulos

III miejsce

Dominika Paluch
Kacper Gorzałczany
Antoni Jabłoński
Marzena i Kinga Szymańskie
Natalia Szepieniec

ROK CHOPINOWSKI W PRZEDSZKOLU

Rok 2010 został ogłoszony Rokiem Fryderyka Chopina, dlatego grupa Słoneczek postanowiła przybliżyć sobie sylwetkę kompozytora oraz jego bogatą twórczość. Dzieci uczestniczyły w warsztatach zorganizowanych przez bibliotekę, podczas których dowiedziała się wiele o polskim artyście. Również na zajęciach dydaktyczno-wychowawczych przedszkolakom przypadły do gustu improwizacje ruchowe oraz plastyczne tworzone w oparciu o muzykę Chopina. Swoje umiejętności interpretacji zaprezentowali w pracach plastycznych wykonywanych po wysłuchaniu wybranych utworów. Prace wzięły udział w Konkursie Plastycznym „Harmonia barw”, który miał uwrażliwić na piękno muzyki poważnej. Trud się opłacił, bo Oliwia Wojciechowska zdobyła II miejsce w kategorii 5-6 latków, a praca Miłosza Sajdaka została wyróżniona. Było to trudne zadanie, ale dzieci poradziły sobie z nim znakomicie. Być może wśród nich jest nie jeden meloman.

PROGRAM EDUKACYJNY „KLIMATOLUBNE PRZEDSZKOLAKI”

Na przełomie listopada i grudnia grupa Słoneczek uczestniczyła w zajęciach prowadzonych przez pracowników fundacji Nasza Ziemia. Program edukacyjny „Klimatolubne przedszkolaki” jest skierowany do najmłodszych dzieci i jest on objęty honorowym patronatem Ministra Środowiska. Celem tego ogólnopolskiego przedsięwzięcia jest zwiększenie poziomu wiedzy oraz świadomości z zakresu ochrony klimatu. Dzieci podczas zajęć dowiedziały się, jak należy dbać o naszą planetę aby nie niszczyć jej i zanieczyszczać. Były to bardzo ciekawe i cenne informacje dla naszych małych ekologów.

GÓRA GROSZA

Kolejny raz przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji Góra Grosza zorganizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Pieniądze, jakie zbierzemy zostaną przekazane dla dzieci z Domów Dziecka, Rodzinnych Domów Dziecka i Rodzin Zastępczych.
Akcja potrwa do 20 grudnia. Zapraszamy wszystkich ludzi dobrej woli i dobrego serca do wzięcia udziału w akcji. O wysokości uzbieranej kwoty powiadomimy wszystkich Państwa na tablicy ogłoszeń w holu przedszkola.

Dziękujemy rodzicom i dzieciom za czynny udział w akcji Góra Grosza.

AKCJA "GWIAZDKA DLA ZWIERZAKA"

Tradycyjnie jak co roku nasze przedszkole wspomaga Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami wspierając akcje zbiórki karmy dla bezdomnych zwierząt. Sroga zima za pasem, więc tym bardziej powinniśmy wszyscy mieć na uwadze los naszym małych przyjaciół. Pomóżmy im przetrwać tą mroźną porę roku i włączmy się do akcji, przynosząc do przedszkola karmę dla kota lub psa. Zbiórka trwa od 2 XI do 24 XII 2010r.

Zwierzaczki na pewno będą wdzięczne!

ZABAWA ANDŻEJKOWA

Jak każe tradycja w dzień imienin Andrzeja, należy sobie powróżyć. Dlatego we wtorek 30 listopada w przedszkolu była zabawa Andrzejkowa czyli był to „Dzień otwartych sal”. W każdej grupie czekały na dzieci inne atrakcje:

Grupa I – kino
Grupa II - bufet
Grupa III - zajęcia plastyczne i inne wróżby
Grupa IV - dyskoteka
Grupa V - garderoba
Grupa VI - lanie wosku

Można było potańczyć, poćwiczyć, powróżyć sobie, a jak się ktoś zmęczył to mógł się zrelaksować w sali kinowej u Misiów lub orzeźwić się smacznym sokiem oraz pokrzepić smakołykiem u Zajączków. Dzieci uwielbiają ten dzień o czym świadczyły uśmiechnięte buzie naszych przedszkolaków po zakończonej imprezie.


MIKOŁAJOWE SPOTKANIE

3 grudnia w piątek odwiedził nas szczególny gość. Dzieci cały rok czekają na jego przybycie. Św. Mikołaj bo o nim mowa, jak co roku miał dla naszych dzieci mnóstwo wspaniałych prezentów. Odwiedził każdą grupę. Pochwalił grzeczne dzieci i przypomniał że warto być dobrym przez cały rok. Wszystkie przedszkolaki przygotowały dla Mikołaja występy – piosenki, wiersze i tańce. Radości było co nie miara, bo od zawsze wiadomo, że każdy lubi dostawać prezenty. Już nie możemy się doczekać kolejnego spotkania.

KOLĘDOWANIE PRZEDSZKOLAKÓW

Kolędowania nadszedł już czas, dlatego nasze przedszkolaki, korzystając z uprzejmości taty Krystiana i Karoliny wysłuchały Koncertu Bożonarodzeniowego. Było bardzo wesoło i radośnie. Wspólnie śpiewaliśmy kolędy oraz pastorałki przy akompaniamencie pianina i skrzypiec. Były także zabawy muzyczno–ruchowe.
Okres Bożego Narodzenia to szczególny czas, w którym nie powinno zabraknąć śpiewu i zabaw.

TEATRZYK pt „KRÓLOWA ŚNIEGU”

W grudniowy piątkowy poranek, grupa Motylków i Smoków, wybrała się do biblioteki przy ulicy Brodowicza 1 na przedstawienie pt. „Królowa Śniegu”. Sceneria za oknem sprzyjała tematyce oglądanego teatrzyku. Ta słynna opowieść o złej Królowej Śniegu, na nowo oczarowała naszych przedszkolaków. Dramatyczna lecz ze szczęśliwym zakończeniem historia to jedna z najpiękniejszych baśni z kanonu dzięciecej literatury.
W tym roku zima przyszła do nas późno ale za to z obfitością śniegu i mrozu.Przedszkolaki lubią zimowe igraszki na śniegu o czym mogą świadczyć bawłany w naszym przedszkolnym ogródku. Więc może u nas gościmy dobrą Królową Śniegu, która lubi bawić się z dziećmi i jest ich przyjacielem?

RODZINNY KONKURS NA SZOPKĘ BOŻONARODZENIOWĄ

Okres Bożego Narodzenia to czas przepięknej świątecznej atmosfery. Dlatego nasz drugi Konkurs Rodzinny jest poświęcony pięknej tradycji tworzenia „Bożonarodzeniowych szopek”. Format pracy to kompozycja przestrzenna. Termin składania prac upływa 15XII, natomiast ogłoszenie wyników nastąpi 21XII. Po ogłoszeniu wyników szopki wracają do wykonawcy.

Zapraszamy wszystkich Rodziców i dzieci do wspólnej zabawy.
Atrakcyjne nagrody czekają!

WYPIEK PIERNICZKÓW W GALERII KRAKOWSKIEJ

Świątecznych przygotowań nadszedł czas. Dlatego nasze przedszkolaki a dokładnie grupa Zajączków, Słoneczek i Motylków wybrała się do Galerii Krakowskiej na świąteczny wypiek pierników. Każda gospodyni domowa wie, że upiec dobry piernik nie jest łatwo. Nasze przedszkolaki nie zraziły się tym ani trochę. Ochoczo zabrały się do pracy. Efekty swoich zmagań cukierniczych, mogły zabrać do domu. Mniam, mniam……te święta zapowiadają się naprawdę pysznie.


BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK NA DRODZE

13 grudnia odbyło się spotkanie z Policjantem. Gość poruszył bardzo ważną kwestię a mianowicie; bezpieczeństwo na drodze. Starsze przedszkolaki wiedzą jak należy dbać o swoje bezpieczeństwo ale to spotkanie było dobrą okazją by przypomnieć sobie parę podstawowych zasad. Nasze dzieci lubią wycieczki i spacery, więc takiej wiedzy nigdy dość.

WIECZÓR WIGILIJNY

W przedszkolu już zapanowała atmosfera Świąt Bożego Narodzenia. Nasze starszaki, jak co roku przygotowują Jasełka. Są mocno stremowane, tak wielkim wydarzeniem. Trzymamy za nich kciuki i jednocześnie serdecznie zapraszamy Rodziców na „Wieczór Wigilijny”, który odbędzie się 17.12.2010 r.

Dzieci z grupy „Smoków” zapraszają swoich Rodziców na godzinę 16.30.
Dzieci z grupy „Motylków” zapraszają swoich Rodziców na godzinę 15.30.


Lśni dokoła choinkowy blask,
śniegu napadało, niebo pełne gwiazd.
Niech Święta radością wypełnią Wasz dom,
a Nowy Rok 2011 urody doda Waszym dniom.

Tego życzy z całego serca
Dyrekcja oraz pracownicy
Samorządowego Przedszkola nr 139
w Krakowie

Copyright by CityInfo.pl & Inetmedia